• Európsky deň jazykov

• Vychádzajúc z iniciatívy Rady Európy so sídlom v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov slávi každoročne 26. septembra už 22. rok. Pri tejto príležitosti sme sa s našimi žiakmi zapojili do súťaže „Tričko Európskeho dňa jazykov“. Úlohou bolo vytvoriť dizajn, dodržať jednotlivé podmienky a poslať ho. V prípade výhry bude odmenou oficiálne tričko Európskeho dňa jazykov s touto grafikou. Konečný termín súťaže je 31. december 2023.

• Výstavka ovocia a zeleniny

• Počas pracovného vyučovania si naši štvrtáci pripravili pre svojich mladších spolužiakov pestrú výstavku ovocia a zeleniny. Predchádzala tomu starostlivá práca, ktorá začína už od malého semienka a pokračuje polievaním, okopávaním, zbieraním buriny a konečným zberom úrody s blížiacou sa jeseňou. Deti s radosťou ukázali, čo sa im v záhradke urodilo.

• Plavecký kurz

• Posledný septembrový týždeň sa žiaci 3.A triedy zúčastnili plaveckého kurzu pod vedením tréneriek z plaveckej školy Nereus v Mestskej krytej plavárni v Žiline. Mať rád vodu sa naučili aj tí, ktorí sa s ňou zatiaľ moc nekamarátili. Aj menej zdatní plavci prekonali počiatočné obavy z vody a prežívali radosť z ich prvých plaveckých úspechov. Zdatnejší plavci si každý deň poctivým tréningom zdokonaľovali základné plavecké štýly ako sú: znak, prsia, kraul a najobľúbenejšou činnosťou bol nácvik skoku a šípky do vody. Z plaveckého kurzu si deti odniesli nielen nadobudnuté plavecké zručnosti, ale aj veľa pekných zážitkov a Mokré vysvedčenie.

• Týždeň mobility očami dievčat z 9.A

• Týždeň mobility sa nám veľmi páčil. Boli sme rady, že sme mohli pomôcť pri rozdávaní odmien. Páčilo sa nám, že sa zapojilo veľa žiakov a škôlkarov s rodičmi. Tiež sa chceme poďakovať všetkým organizátorom a pani riaditeľke za možnosť pomôcť a spríjemniť si tak týždeň. Dúfame, že bude ešte veľa podobných akcií, ktoré ozvláštnia tento školský rok.

Deviatačky

• Poďme spolu pomáhať.

• Naša škola sa rozhodla zapojiť do akcie s názvom PONOŽKOVÝ OKTÓBER. Zmyslom tejto aktivity je pred zimným obdobím vyzbierať ponožky pre ľudí v núdzi, hlavne pre tých ktorí žijú na ulici.

Zistilo sa, že najžiadanejšou časťou oblečenia v charitách a organizáciách starajúcich sa o takýchto ľudí sú ponožky, tie chránia pred chladom, infekciami a uľahčujú takýmto ľuďom chôdzu za pomocou.

V pondelok 2. októbra bude na chodbe školy pripravená krabica, kde budú môcť žiaci vhodiť NOVÉ, NEPOUŽITÉ (dámske/ pánske) ponožky. Zbierka potrvá do konca októbra.

Pomôžme ľuďom bez domova prežiť zimu v teple.

Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme.

• Exkurzia – záhradníctvo Nededza 9. ročník

• Dňa 28. 10. sa po dohode s pracovníčkami záhradníctva konala exkurzia spojená s odborným výkladom na tému pestovanie a aranžovanie.  Žiaci mali možnosť prejaviť svoju kreativitu a fantáziu vo vytváraní jesenných výzdob.

• Do školy bez auta

• V dňoch od 18. 9. 2023 do 22. 9. 2023 sa aj žiaci našej školy zapájali do aktivít Európskeho týždňa mobility.

Celý týždeň sa snažili žiaci prichádzať do školy na bicykloch, kolobežkách alebo peši. Vďaka spolupráci zástupcov obecného úradu bolo veľkou motiváciu pre deti aj ranné občerstvenie a pečiatky do zlosovateľného preukazu. V škole sa venovali deti počas vyučovania aj témam o doprave, šetrení energie, o dôležitosti udržateľných foriem dopravy a o zmene našich cestovných návykov. Žiaci prvého stupňa sa najviac tešili z praktických aktivít, kde si mohli vyskúšať svoje schopnosti v jazde na bicykloch a kolobežkách cez prekážky.

• Stacionárna zbierka pre „BIELU PASTELKU“

• 22. 9. sa uskutočnil na celom Slovensku hlavný zbierkový deň organizovaný ÚNSS (Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska). Naša škola sa tento rok rozhodla pre „STACIONÁRNU POKLADNIČKU“, ktorá bude počas OKTÓBRA a NOVEMBRA umiestnená v priestoroch školy. Mnohí ste ju podporili v deň plenárneho rodičovského združenia, ale môžete ju priebežne podporovať až do konca novembra. Žiakov o živote nevidiacich a zbierke informuje rozhlasová relácia a začiatkom novembra aj osobne nevidiaca Monika. Podrobné informácie: https://bielapastelka.sk

• Deň bez áut

• V piatok 22. septembra 2023, kedy je Deň bez áut, môžu vodiči využiť záchytné parkoviská pri kostole, cintoríne a Športklube, nakoľko ulice Ž. Bosniakovej, Školská k školským zariadeniam budú sčasti uzatvorené v čase od 6:30 do 8:00 hod.