• Shakespearov deň

• Pri príležitosti spomienky na veľkého anglického dramatika si žiaci 9.B triedy pripravili dramatizáciu známej rozprávky "Ako išlo vajce na vandrovku" v anglickom jazyku. Túto následne prezentovali žiakom ročníkov 2.- 4.ako motiváciu k výučbe cudzieho jazyka.

• Deti deťom

• Láska nesmie spočívať v citoch, ale musí sa prejavovať v skutkoch.
            sv. Terézia z Lisieux

V priebehu pôstneho obdobia naši žiaci naplnili toto posolstvo lásky sv. Terézie z Lisieux seba zriekaním.  Na našej škole sa organizovala zbierka Deti deťom.

Účelom zbierky bolo vyzbierať potraviny pre ľudí z vojnou zasiahnutej Ukrajiny. Upriamenie pozornosti žiakov v pôstnom období na potrebu podelenia sa s ostatnými v nich ešte viac prehĺbilo prežívanie pravej podstaty pôstu. Žiaci v sebe prehĺbili pocit empatie a súcitu. Dokázali sa spojiť s trpiacimi nie len duchovne v modlitbe za mier, ale aj vzdaním sa svojich obľúbených potravín, potrieb, či dokonca naši najmenší sa vzdali aj hračiek.

Zbierku dnes boli žiaci osobne odovzdať Charite Žilinskej diecézy.

Svojim skutkom tak žiaci dokázali nie len nám dospelým, ale aj sebe samým, že v nich vychovávame generáciu, na ktorú môžeme byť patrične hrdí.

• Naše dievčatá vyhrali okresné kolo vo vybíjanej

• Dňa 3.5.2022 sa naše žiačky z 5. a 6. ročníka zúčastnili okresného kola vo vybíjanej na ZŠ Lichardova.  Okresného kola sa zúčastnilo 9 družstiev a naše dievčatá v skupine suverénne porazili žiačky zo ZŠ Martinská a ZŠ Belá. Vo finálovej časti tiež obdivuhodne zvládli súperky zo ZŠ Rosina a ZŠ Gbeľany a turnaj vyhrali. Dievčatám srdečne blahoželáme.

Budúci utorok (podľa organizátora)  by sa mali všetci víťazi  okresných kôl (11 škôl) stretnúť v zápasoch o titul majstra Žilinského kraja.

• Návšteva Osvienčimu

• „Kto nepozná históriu, je odsúdený na jej opakovanie.“ —  Edmund Burke

Pri príležitosti blížiaceho sa dňa Víťazstva nad fašizmom, naši žiaci ôsmeho ročníka, spolu so žiakmi tried IX.A a IX.B, absolvovali exkurziu do bývalého koncentračného tábora Osvienčim- Brezinka/ Auschwitz- Birkenau.

Žiaci mali možnosť prejsť miesta, ktoré sú v histórii ľudstva poznačené utrpením, slzami a bolesťou. Tieto miesta poskytli žiakom možnosť zamyslieť sa nad následkami extrémizmu, rasizmu a ľudskej pýchy. Precitnutie ľudskej bolesti, ktoré je tu stále prítomné, utvrdilo u žiakov pocit vďačnosti za život a za príležitosti, ktoré sú našej generácii dané. Žiaci si uvedomili, že bežné veci v živote nie sú samozrejmosťou, že blízkosť milovanej osoby je dar a žiť slobodný život je požehnaním.

Exkurziu koncentračného tábora sme spojili s návštevou historického mesta Krakov. Naše kroky viedli na hradný vrch Wawel, kde sa žiaci mali možnosť pokochať majestátnosťou historického nádvoria, pohľadom na rieku Visla, či zatajiť dych pri drakovi chrliacom oheň. Prechádzku po historickom centre Krakova spojenú s náučným výkladom žiaci zavŕšili putovaním po obchodnej Krakovskej galérii.

Unavení, ale naplnení novými zážitkami, sme sa šťastne a spokojne vrátili domov v neskorých nočných hodinách.

• Deň Zeme

• 22. apríla 2022 sme si pripomenuli 52. výročie od oslavy prvého Dňa Zeme.

Počas vyučovania sa v triedach 1. stupňa uskutočnili rôzne aktivity, ktoré upozornili na dôležitosť ochrany životného prostredia. Žiaci si tento deň užili a nakoniec sľúbili, že budú Zem chrániť a očisťovať.

• Krížová cesta

• Posledný deň pred Veľkonočnými prázdninami sme sa chceli duchovne pripripraviť na slávenie Svätého týždňa krížovou cestou našej školy.

Krížová cesta prebiehala pod vedením pána dekana a za účasti pracovníkov a žiakov školy. Ďakujeme všetkým, ktorí sa krížovú cestu modlili a aj pánovi učiteľovi Pánisovi za pekný hudobný doprovod a nácvik detí.

• Oznamujeme rodičom, že v stredu, t.j. 13.4.2022 sa učia žiaci 5 vyučovacích hodín. ŠKD funguje v nezmenenom režime.

Veľkonočné prázdniny sú od 14.4.2022 / štvrtok / do 19.4.2022 / vrátane /. Vyučovanie sa opäť začne 20.4.2022.

• Nazrime do Veľkonočných tvorivých dielní

• Vo štvrtok 31. marca 2022 dostali naši prváci v rámci ŠKD 1 spolu so svojimi rodičmi príležitosť rozvíjať svoju tvorivosť a vzájomnú spoluprácu a pripraviť sa na Veľkonočné sviatky výrobou pekného tematického výrobku. Viac nám už prezradia samotní rodičia:

„Som veľmi rada, že sme sa v tejto uponáhľanej dobe mohli trochu zastaviť a stráviť spoločné tvorivé chvíľky s našimi deťmi. Páčila sa mi myšlienka vzájomnej spolupráce rodiča a dieťaťa pri tvorení veľkonočných vajíčok.“

„Bolo veľmi príjemné po dlhšej dobe vojsť do budovy školy, potešiť oko krásnou výzdobou a nasať trošku z tej atmosféry, v ktorej sa moje deti pohybujú veľkú časť dňa. Trieda, v ktorej sa aktivita konala, bola už krásne pripravená tak, aby si v nej každý našiel svoje miesto a cítil sa tam príjemne. Aj na samotných deťoch bolo vidieť, ako sa tešia z toho, že zrazu majú rodiča chvíľku len pre seba. Gorálkovanie veľkonočných vajíčok bola veľmi ukľudňujúca činnosť, ktorá nachvíľu úplne pohltila deti aj rodičov. Príjemné bolo aj porozprávať sa vzájomne popri práci, poprípade zoznámiť sa s rodičmi, s ktorými často spolu postávame na chodbe, keď čakáme na deti.“

„Deti, ako aj ostatní rodičia, mali úsmev na tvári a panovala tam výborná atmosféra. Nielen ja, ale určite aj ostatní rodičia si toto posedenie veľmi užili. Deti boli tvorivé a neviem, či rodičia neboli viac iniciatívnejší ako naše detičky.“

„Akákoľvek aktivita rodičov s deťmi v dnešnej dobe je fajn. Deti sa na to tešili a my rodičia sme aspoň na chvíľu nahliadli do toho, ako pekne a plnohodnotne trávia čas v ŠKD. A ako bonus boli veľmi milé vajíčka. I keď pre mňa osobne to bola aj skúška zručnosti a trpezlivosti.“

„Bola som veľmi prekvapená svojím synom, ako sa snažil pracovať a aj sám že dokázal niečo vytvoriť a vydržať pri takej drobnej – mravenčej práci.“

Veríme, že vyrobené ozdoby nielenže spríjemnia veľkonočné sviatky, ale budú aj milou spomienkou na spoločne strávené chvíle tvorivosti rodičov a detí.