• Oceňovanie žiakov Žilinskej diecézy
     • Oceňovanie žiakov Žilinskej diecézy

     • Každoročne sa v Žilinskej diecéze oceňujú žiaci deviatych ročníkov cirkevných škôl. Podobne aj tento rok, po spoločnej dohode všetkých pedagógov, duchovného správcu školy a vedenia, bola ocenená žiačka Petra Beťárová. Všetci ocenení žiaci sa spolu s rodičmi, triednymi učiteľmi, riaditeľmi a niektorí aj so svojimi triedami, zišli v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline. Omšu celebroval náš biskup Mons. Tomáš Galis. Slávnostnú atmosféru umocňoval aj program v prevedení žiakov deviatych ročníkov i detský zbor.

      Nasledovalo očakávané oceňovanie. Hodnotenie žiaka prečítal triedny učiteľ. Deviatak si prevzal listinu od biskupa, podpísal sa a urobil si pamätnú fotku s naším otcom biskupom a rodičmi. Stretnutie sme ukončili spoločným obedom so vzájomným zdieľaním našich pocitov. Vážime si, že máme takýchto šikovných žiakov, ktorých môžeme oceniť.

    • Exkurzia Martin
     • Exkurzia Martin

     • Žiaci 8. a 9. ročníka sa v jarných mesiacoch zúčastnili viacerých exkurzií. Okrem Krakova a Osvienčimu navštívili aj mesto Martin. Mali tak možnosť nahliadnuť do 3. budovy Matice slovenskej. Cesta ku nej trvala trošku dlhšie, ale oplatilo sa. Žiaci spoznali to, ako sa knihy zhromažďujú, uchovávajú a sprístupňujú. Na vlastné oči mohli vidieť viaceré dôležité knihy a spisy ako napríklad zatykač Ľudovíta Štúra, rôzne gramatické príručky. Prešli sme si celou budovou, ktorá slúži ako knižnica. Jej zbierkový fond obsahuje vyše 4 milióny jednotiek. Pani, ktorá nás sprevádzala, nám vysvetlila, prečo vyzerá tak zaujímavo. Našu pozornosť upútali ihneď betónové reliéfy, ktoré plnia dôležitú funkciu. Budova je zámerne takto postavená. Je to najmä kvôli uchovaniu dôležitých spisov a dokumentov.

      Súčasťou exkurzie bola aj návšteva interaktívneho Múzea Andreja Kmeťa v Martine. Expozícia obsahovala zbierku hornín, minerálov, skamenelín – neživá príroda. V rámci živej prírody – rastlinstvo a živočíšstvo.  Exponáty sú zasadené do svojho prostredia a vyzerá to naozaj realisticky. Žiakov táto výstava ohúrila.

      Tešíme sa na návštevu opäť, pretože sa nám nechcelo ani odísť.

    • Oceánarium
     • Oceánarium

     • Vo štvrtok 26.5. 2022 mali žiaci možnosť pozrieť si filmovú projekciu týkajúcu sa života koralov a vzniku korálových útesov. Dokument bol premietaný v kupole umiestnenej v telocvični. Deťom bolo umožnené ponoriť sa do podmorského sveta a vnímať ho inak, oveľa realistickejšie ako v bežnom živote. Videli mnohé živočíchy zblízka a za tajomstvami života v oceáne sa ponorili do obrovskej hĺbky.

       

    • Výlet- Jahodnícke háje
     • Výlet- Jahodnícke háje

     • V dňoch 17. a 18. mája sa žiaci 1., 2. a 3. ročníka zúčastnili jednodňového výletu do Martina, kde sme navštívili múzeum slovenskej dediny.

      Počas dňa nás čakal pekný program. Najskôr sme absolvovali prehliadku expozície podávajúcej obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska. Potom  naše kroky viedli do dielne, kde žiaci mohli preukázať svoju tvorivosť maľbou na sklo, a z ktorej si odniesli krásny vlastnoručne namaľovaný obrázok.

      Výlet sme ukončili nákupom suvenírov, na ktorý sa žiaci tešili najviac.

    • Škola ochrany prírody
     • Škola ochrany prírody

     • V stredu 25. mája našu školu navštívila pani Alena Badurová zo Školy ochrany v prírode vo Varíne, ktorá je súčasťou Správy Národného parku Malá Fatra. Žiakom 1. a 2. ročníka sa snažila priblížiť tému Mokrade. Žiaci sa dozvedeli, koľko vody máme na Zemi, čo je to mokraď, aké má funkcie a započúvali sa do vodných melódií. Tretiakom a štvrtákom bol zasa predstavený vtáčí život. Priblížili si Chránené vtáčie územie Malá Fatra, oboznámili sa s tým, podľa čoho spoznávame vtáky a naučili sa rozlišovať zvuky vtákov, čo preukázali v hre vtáčie bingo.

      Deťom sa beseda veľmi páčila a zaujala ich, čomu nasvedčovalo aj ich pozorné počúvanie a kladenie otázok. Na záver sme si urobili spoločnú fotku, aby sme si tento deň ešte dlho pamätali. 

    • Škola v prírode
     • Škola v prírode

     • V 2. májový týždeň sme spolu s našimi štvrtákmi absolvovali školu v prírode. Program bol veľmi bohatý a počasie nám tiež prialo. Každý deň žiaci absolvovali výlet a večer už patril večernej škole, kde sa deti nielen vzdelávali, tvorili projekty, ale mali taktiež  možnosť vyjadriť svoje pocity z konkrétneho dňa.

      O zážitky veru núdza nebola. V centre Starého Smokovca sme navštívili digitálnu galériu Tatry Vnútri. V Tricklandii sme si hľadali cestu najkrajším zrkadlovým bludiskom v strednej Európe. Neďaleko centra bola naším ďalším zastavením Kalvária na Peknú vyhliadku, ktorá sa radí medzi európske unikáty.

      Samozrejme sme mali aj turistické ciele. Medzi ne patril výstup na Hrebienok. Zažívali sme pocity podobné tým, ktoré mala aj britská kráľovná Alžbeta, keď navštívila Vysoké Tatry. Tým najnáročnejším výstupom bol výstup na Chatu pri Zelenom plese- Brnčalku.  Na Štrbské Pleso sme sa vyviezli Tatranskou električkou.

      Deti si užili aj kúpanie. V závere nášho výletu sme sa rozlúčili diskotékou. Sme vďační za tento týždeň a tešíme sa aj novo nadviazaným priateľstvám.

     • Oznam pre rodičov

     • POZVANIE RODIČOV PODIEĽAŤ SA NA VYLEPŠOVANÍ NAŠEJ ŠKOLY

      Základná škola Žofie Bosniakovej, Teplička nad Váhom

      Vážení rodičia,

      spája nás spoločný záujem – zmysluplná práca v škole a kvalitná príprava Vášho syna/dcéry na život a jeho/ jej ďalšie úspešné štúdium či pracovné zaradenie.

      Keďže chceme na dosiahnutí tohto cieľa s Vami spolupracovať, má pre nás veľkú hodnotu chápať:

      1. v prostredí akých životných priorít Váš syn/ dcéra žije,

      2. ako vidíte svojho syna/ dcéru doma a v súčasnej škole,

      3. čo Váš syn/ dcéra pre svoj rozvoj z Vášho pohľadu najviac potrebuje.

      Prosíme Vás o anonymné online vyjadrenie na stránke www.skolskynetwork.sk/vyskusajte .

      Prihlasovací kód Vám v priebehu tohto týždňa odovzdá na lístku Váš syn/ dcéra. Návratku odstrihnite a vráťte triednemu učiteľovi.

      Prieskum prebieha v termíne od 24. do 31. mája 2022.

      Pohľad oboch z Vás ako rodičov je pre nás prínosný. Preto uvítame, ak po odoslaní Vášho vyjadrenia predstaví svoj názor na dieťa aj druhý rodič použitím toho istého kódu.

      Na uskutočnenie 3 jednoduchých vyjadrení budete potrebovať približne 15 minút. Prosíme, aby ste sa vyjadrili ku každému svojmu dieťaťu.

      O priebehu celého procesu a konkrétnych návrhoch Vás budeme pri vhodnej príležitosti informovať.

      Vopred vám ďakujeme za ochotu a čas, ktorý týmto venujete svojmu dieťaťu.

      V prípade potreby sa môžete obrátiť na technickú podporu (+421 903 838 702).

     • Oznam

     • V stredu 25.5.2022 o 20,00 Vás pozývame sledovať reláciu rádia Lumen Lupa, ktorá bude o našej škole ZŠ Žofie Bosniakovej.