• Výlet do Banskej Štiavnice
     • Výlet do Banskej Štiavnice

     • Banská Štiavnica, kráľovské banské mesto, nás privítalo dňa 21. júna nádherným slnečným počasím. Učitelia so žiakmi siedmeho a ôsmeho ročníka navštívili najskôr Kalváriu Banskej Štiavnice. Výstup sme zdolali s ľahkosťou. Zaujímavosťou bolo sedemnásť zastavení. Pri prvom zastavení nás pán sprievodca oboznámil s týmto posvätným miestom a aj s históriou Banskej Štiavnice. Následne sme sa presunuli do kaštieľa a poľovníckeho múzea – Svätý Anton. Žiaci sa pohybovali po kaštieli v skupinkách, čítali si z informačných panelov o vystavených obrazoch, predmetoch a osobnostiach kaštieľa. Výlet sme ukončili prehliadkou historického centra, prešli sme okolo Banky lásky, kde si zaľúbenci môžu uschovať odkaz svojej lásky. Po prehliadke mesta sme sa stretli pri morovom stĺpe so súsoším sv. Trojice. V zdraví a plní zážitkov sme sa vrátili do rodnej obce.

       

     • Oznam

     • Vážení rodičia!

      Oznamujeme všetkým rodičom, ktorí prihlásili svoje deti do LETNEJ ŠKOLY, že projekt nám bol schválený a letná škola sa uskutoční.

      Termín: 16.8.-20.8.2021

      Čas: 8,00 – 14,00

      Miesto: ZŠ Žofie Bosniakovej, aktivity v okolí a podľa usmernenia pedagógov

      Prosíme rodičov, aby sledovali stránku školy, kde budú začiatkom augusta zverejnené bližšie informácie. Upozorňujeme rodičov, že prihlasovanie detí je už uzavreté.

    • INFORMÁCIE PRE RODIČOV BUDÚCICH PRVÁKOV
     • INFORMÁCIE PRE RODIČOV BUDÚCICH PRVÁKOV

     • Pozrite si, čo všetko by mal budúci prváčik ovládať a ak má Vaše dieťa  medzery, skúste ich spoločne prekonať ešte do začiatku školského roka, aby malo štart v novom prostredí čo najjednoduchší a zvládlo prvý ročník bez problémov.

      Ak sa Vám bude zdať, že vaše dieťa má problémy vo viacerých oblastiach, v pedagogicko-psychologickej poradni  Vám poradia ako mu môžete pomôcť a poskytnú Vám aj rôzne materiály

      Informácie pre rodičov budúcich prvákov

     • Bežecké preteky

     • V októbri zorganizoval pán učiteľ Lejtrich bežecké preteky pre I. stupeň. Chcel pokračovať pretekmi aj pre II. stupeň, ale pandémia koronavírusu mu to neumožnila. Preteky vám pripomenieme videom, aby ste videli, aké talenty doma máte.

     • Oslava 30.výročia založenia školy

     • 22. júna sme si pri svätej omši pripomenuli vznik našej cirkevnej Základnej školy Žofie Bosniakovej, ktorá prvý krát otvorila svoje brány 1. septembra 1991. Vznikla, ako jedna z prvých cirkevných škôl na Slovensku po páde komunizmu. Zároveň sme ďakovali za školský rok 2020/2021.

    • Ochrana človeka a prírody
     • Ochrana človeka a prírody

     • Dňa 23. júna 2021 bolo naozaj veľmi horúco. Nič nás však neodradilo, aby sme navštívili rozhľadňu a pokochali sa krásou okolitej prírody.

      Žiaci 7. A a 8. B sa vybrali cestou smerom na Nededzu, odklonili sa vľavo na lesnú cestičku, ktorá ich doviedla až na Malý Straník. Tam sa aspoň nachvíľu občerstvili. Niektorí tam zostali a spoločne sa zahrali. Tí, ktorí mali silu a chuť, vybrali sa ďalej cez lesík na Vyhliadkovú vežu Dubeň. Po viac ako trojhodinovej túre nám zostal najmä dobrý pocit z výletu, kde sa určite ešte raz pôjdeme pozrieť.

       

    • Školský výlet
     • Školský výlet

     • A dočkali sme sa! Nastal deň, keď sa celý 1.stupeň vybral na školský výlet. Boli sme spoznávať prírodu a krásy Terchovskej doliny.

      Spred školy sme sa odviezli do Terchovej autobusom, a potom sme sa previezli vláčikom po Terchovej, Štefanovej a Vrátnej doline. Vypočuli sme si skvelý výklad pána sprievodcu, ktorý rozprával veľmi pútavo, takže sme všetci počúvali so zatajeným dychom a pani učiteľky sa zabávali na jeho vtipných historkách.

      Na záver si nás pán sprievodca vyskúšal, či sme naozaj dobre počúvali a odmenou za správne odpovede boli sladké dobrôtky. Zastavili sme sa aj v kostole sv.Cyrila a Metoda, kde sme si pozreli krásny vyrezávaný Betlehem. Mnohí z nás ho ešte nevideli. Učarila nám jeho veľkosť, prepracovanosť a pohyblivosť. Konečne nastal čas nákupov, na ktoré sme sa veľmi tešili. Tu sme si mohli vyskúšať, akí dobrí obchodníci a kšeftári sú z nás. Nakúpili sme hlavne zvieratká, ktoré žijú v tejto oblasti, rôzne prívesky a ozdoby pre blízkych a samozrejme valašky, ktoré boli hlavným znakom nášho slávneho zbojníka Jurka Jánošíka. Veru aj s ním sme sa odfotili! Ale už len tí, ktorí ešte vládali v tej únavnej horúčave vynaložiť svoje posledné sily.

      Oplatilo sa! Domov sme sa vrátili unavení, ale spokojní a naplnení novými zážitkami.

    • Osmijanko - celoslovenská literárna súťaž
     • Osmijanko - celoslovenská literárna súťaž

     • Žiaci 3. A sa zapojili do celoslovenskej čitateľskej súťaže Osmijanko. Súťaž Čítame s Osmijankom - pridaj sa aj ty! je čítanie hrou. Je to skvelá príležitosť ako priviesť deti k čítaniu tých správnych knižiek. Nás to veľmi bavilo a dá sa povedať, že sme sa stali malými detektívmi, kde sme pátrali, vymýšľali, vytvárali a spoločne vypracúvali zadané úlohy.

      Za našu prácu sme boli aj odmenení, a to dostali sme sa medzi ocenených 24 škôl z 300 škôl a kolektívov z celého Slovenska.

      Za vzornú prácu veľmi ďakujem mojim žiakom som na nich hrdá a pyšná. Už sa teším na ďalší ročník.

     • Ocenenie výtvarnej súťaže v 3.A

     • My žiaci v 3. A sme sa zapojili do výtvarnej súťaže na tému: „História hasičstva.“ Veľkým prekvapením bolo, keď sme sa dozvedeli radostnú správu o umiestnení našich dvoch žiačok na prvom Timeii Čatlošovej a treťom mieste Simonky Džunovej. Zážitkom bolo nielen pre víťazky, ale aj pre spolužiakov odovzdávanie cien. Ceny prišli odovzdať samotní požiarnici. Tešíme sa na ďalšie súťaže.

    • Beseda s poľovníkom
     • Beseda s poľovníkom

     • Prváci čítali o škrečkovi Miláčikovi. A práve takého domáceho miláčika má aj naša Majka a veľmi nám ho chcela ukázať. My sme  sa tomu potešili a zavolali sme jej ocka, ktorý je zároveň poľovníkom, aby nám prišiel porozprávať o škrečkovi a o prírode. Pridali sa k nám aj tretiaci.

      Bolo to veľmi zaujímavé a poučné rozprávanie. Dozvedeli sme sa veľa o prírode- ako sa mení počas celého roka, ako sa správajú zvieratká v jednotlivých obdobiach, kde bývajú, čo robia a mnoho iných zaujímavostí. No najviac nám učaril škrečok a jazvečík Laky. 

      Škrečok bol veľmi maličký, ale za to rýchly a vrtký, a preto sme ho nemohli vybrať z klietky. No napokon sa to podarilo. Tí nebojácni si ho aj pohladkali. Zistili sme, že škrečok patrí medzi hlodavce, že má ostré pazúriky a živí sa rôznymi semienkami a steblami tráv.

      Ďalšou hviezdou bol jazvečík Laky.Ten veru majiteľa poslúchal na slovo! Predviedol nám ako šteká, keď zacíti diviaka, ukázal ako zohrieva svojho pána na dlhých poľovníckych posedoch a mnoho iného. Na koniec sme sa s ním aj poprechádzali, aby sa trošku prevetral.

      Pán poľovník Palko nám priniesol ukázať aj trofej srnca a veľmi vzácnu knihu o poľovníctve s jeho kamarátmi v Rakúsku. Na záver nám zatrúbil na hlásnici, ktorá ukončila našu milú besedu.

      Touto cestou sa chceme veľmi poďakovať poľovníkovi Palkovi za čas strávený s nami, za  pekné, zaujímavé a poučné slová a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.