• Čo robíme

• V našom školskom klube detí sa venujeme mnohým činnostiam. Pani vychovávateľky sa každý deň starajú o to, aby sme sa nenudili. J Náš voľný čas vypĺňajú nielen zábavné hry, ale aj príprava na vyučovanie. Nie vždy sa nám chce čítať, písať diktáty, počítať príklady či robiť domáce úlohy. Pani vychovávateľky nám však vysvetlili, že je to pre naše dobro. Keď vyrastieme, nechceme byť hlúpi a jedným zo spôsobov ako stať múdrymi je aj venovať vzdelávaniu krátky čas v školskom klube detí. Našim rodičom sa to tiež páči a viacerí z nich si všimli, že nám to pomáha zlepšiť sa v matematike, písaní diktátov na vyučovacej hodine a v čítaní. Niektorých z nás dokonca začalo baviť čítať knihy.

V pondelok vôbec nestihneme nudiť sa, a teda ani vymýšľať nič zlé. J Pýtate sa, prečo? Vysvetlíme vám to. Okolo 12:15 sa ideme naobedovať do jedálne. Ako dlho sa tam držíme, závisí od toho, koľko ľudí stojí pri okienku, kde pani kuchárky vydávajú jedlo a čo nám na obed „ukuchtili“. Pokiaľ toho máme na podnose veľa, nevládzeme to všetko odniesť, a tak nám mnohým musia obed k stolu odniesť pani vychovávateľky. Nikdy nám nepovedia, že nám nepomôžu, ale občas sa stane, že musíme čakať. Ony sú dve a nás detí je skoro 50. Myslíte si, že tým ich pomoc končí? Nie, v žiadnom prípade... Veď nie všetci sme zruční a vieme si všetko zakaždým pokrájať. S krájaním mäska nám tiež Katka s Lenkou často pomáhajú.

Keď sa napapáme, chvíľu sa v triede pohráme alebo sa o niečom porozprávame. O 13:00 ideme von na školský dvor. Keď boli veľké mrazy, tak len na 20 minút. Potom sme sa vrátili do triedy a pili horúci čajík. Kým sme boli vonku, uvarila nám ho pani upratovačka Ivetka. Pri pití čajíku si čítame... Prváci zo šlabikára a my väčší z rôznych kníh, ktoré máme v škole. Môžeme si aj doniesť vlastnú knihu z domu, ak chceme. Teraz čítame my väčší- druháci, tretiaci a štvrtáci knihu- „Naša mama je bosorka“ od autorky Gabriely Futovej. Každý pondelok a stredu jeden príbeh. O tomto príbehu sa potom rozprávame v kruhu na koberci.

Potom ideme do telocvične. Tam môžeme podľa rozpisu tráviť 1 hodinu od 14:00 do 15:00 v pondelok a v stredu. Milujeme čas, ktorý v nej trávime. Táto obrovská hala je super, jednoducho nás fascinuje. Keď sa vrátime z telocvične, zahráme si rôzne hry. Teraz v marci nám pani riaditeľka kúpila nové LEGO a hry Tik... Tak...Bum a Tik... Tak... Bum Junior. Po 15:00 počujete v našej triede tikanie „bomby“. J

Pani riaditeľka sa o nás stará. Dbá o to, aby sme mali v ŠKK všetko, čo potrebujeme. Keď nám niečo chýba, pani vychovávateľky jej to povedia a buď ony, alebo pani riaditeľka nám to kúpi.

O 15:30 odchádzame my, čo sme ešte v ŠKK a nevyzdvihli nás rodičia, z prvého oddelenia ŠKK do druhého. Tam často hráme „Guličky“.

V pondelok máme teda nabitý program, nestíhame sa nudiť. J Ale sme spokojní a šťastní.

Utorok začína ako pondelok- rozhovorom, obedom, časom strávenom na školskom dvore. Potom prváci píšu vety a druháci diktát- do ŠKK- zošitov. Tento zošit má každý z nás. Tretiaci a štvrtáci si robia domáce úlohy. Po splnení týchto povinností vždy niečo z rôznych materiálov vyrábame. Keď to dokončíme, hráme sa. Nenudiaci sa, spokojní a šťastní. J

V stredu trávime čas rovnako ako v pondelok. Ak ste už zabudli, o čom ste čítali v riadkoch vyššie, čítajte znova. J Hm.... Streda... V tento deň je vždy počuť veľký rachot. Neviete prečo? Láme sa predsa týždeň. J A zrazu je štvrtok... Podobný deň ako utorok. Obed, školský dvor, rozhovor v kruhu, čajík či voda so sirupom. Príprava na vyučovanie- my prváci nepíšeme vety, ale rátame príklady a my, druháci, tretiaci a štvrtáci si robíme úlohy z matematiky . Rodičia nám potom všetko doma skontrolujú.  Niečo vytvoríme a potom sa hráme. Nie vždy tú istú hru, to je jasné. Pani vychovávateľky poznajú veľa hier. A my tiež. J

Piatoček... Posledný deň v škole... Už sa tešíme na víkend s rodičmi, súrodencami a príbuznými. V piatok nám pani vychovávateľky odpustia povinnosti týkajúce sa učenia. Ideme obedovať, hráme sa na koberci, školskom dvore, kreslíme, pozeráme animované rozprávky a ideme na chvíľočku do počítačovej  učebne. Keď sa vrátime do našej triedy, znova sa hráme. J

Na niečo sme ešte zabudli... V tento deň si s pani vychovávateľkami  robíme pukance.... Mňam. Niekedy nám ho urobia aj v iný deň počas týždňa.

Výhodou je aj to, že u nás v škole na dolnej chodbe sú dva pinpongové stoly. Na stene visí rozpis. Napísal ho pán učiteľ Lejtrich. Určuje, kedy majú triedy možnosť hrať počas prestávok túto super hru. Popoludní, keď už u stolov nie sú „veľkáči“, hrávame stolný tenis my menší. Pani vychovávateľky vymedzia presný čas pre jednotlivé dvojice. Sú vždy a vo všetkom spravodlivé. Každá dvojica strávi u stolov rovnaký počet minút.

A čo  sme povedali pánovi, ktorého sme stretli v dedine, keď sme išli z knižnice do cukrárne? Opýtal sa nás: „ Poslúcha vás pani učiteľka?“ Sonička odpovedala za nás všetkých: „Nie, my predsa musíme ju...“ J